Pokaż planer

Logowanie podróżnika

Zostań głównym przewodnikiem - dodawaj miejsca, wystawiaj oceny, wygrywaj nagrody!

Wyszukaj atrakcje

 • Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku - Kamiennej

  Dane teleadresowe:

  Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku...
  Skarżysko - Kamienna, świętokrzyskie
  ul. Wileńska 33
  http://www.ostrobramska.pl/serwis/

  Telefon: (41) 253 88 00
  • Opis
  • dodaj miejsce do planera

  Historia kultu maryjnego w Skarżysku-Kamiennej jest jedną z najkrótszych w Polsce. Sanktuarium Ostrobramskie powstało tu bowiem dopiero w 1989. Inicjatorami jego założenia byli Polacy, którzy z różnych przyczyn o podłożu historycznym, byli zmuszeni do opuszczenia Wilna. Osoby te pogodzone ze swym losem, nie potrafiły znieść rozłąki z wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Dlatego też w ich głowach narodził się pomysł odtworzenia tego świętego wizerunku w Polsce. Ze swymi prośbami zgłosili się oni do biskupa Edwarda Materkiego, który z resztą sam jest z pochodzenia Wilnianinem. Prośby te zbiegły się w czasie z podjętą decyzją o budowie w Skarżysku-Kamiennej nowego kościoła. Tak właśnie powstała w tym rzeszowszczańskim miasteczku wierna kopia Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. Kult Matki Boskiej Ostrobramskiej wpisany jest w historie naszego kraju i losów całego narodu polskiego. To przecież do Niej zwracał się wieszcz- Adam Mickiewicz słowami „Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie”. Dziękował Jej wówczas za ocalenie życia, podobnie, jak Jan Paweł II, klęczący w Sanktuarium w Ostrej Bramie w Wilnie. Ta udzielona pomoc jest wyrazem Miłosierdzia, jakim Najświętsza Panienka nas otacza. Dlatego też na początku XX wieku, papież Pius X „pozwolił na oddawanie czci Maryi w Ostrej Bramie pod imieniem Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia”. Ten tytuł wyznaczył nowe odniesienia, wręcz nowe wymiary duchowości i kultu maryjnego. Niezwykle ważnym wydarzeniem w dziejach Sanktuarium była koronacja obrazu. 8 Września 2004 Ojciec Święty Jan Paweł II pobłogosławił korony, które zostały nałożone na wizerunek Maryi 2 lipca 2005. Wtedy też Kustosz Sanktuarium, ks. Jerzy Karbownik powiedział: „Koronacja wizerunku Matki Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej jest wdzięcznością mieszkańców naszej ojczyzny za Jej opiekę i wstawiennictwo u Boga za nami i za to, że jest dla nas Jutrzenką nadziei”.

 • Skarżysko-Kamienna

  Poznaj miasto! Informacje, ciekawostki, historia.

  Ocena:

    0 / 5

  1
  2
  3
  4
  5
  Oceniono!

  Ocen: 0

  Dodane przez:

  rzeszutko

  (2531pkt)

  • Data dodania: 23.11.2011
  • Data aktualizacji: 2011-11-23 20:05:54
  • Status atrakcji: aktywne
  • Miejsce w rankingu: 7
  • Liczba odsłon: 666

  Lokalizacja na mapie

  Wyznacz trasę dojazdu z:

  Zobacz inne ciekawe miejsca - Skarżysko-Kamienna

  • Rezerwat archeologiczny RYDNO

   Rezerwat ten leży w piaszczystych dolinach, wzdłuż rzeki Kamiennej od północno-wschodniej części Skarżyska-Kamiennej, po obu jej stronach. Obejmuje zespół głównie paleolitycznych obozowisk (ok. 400) wokół dawnej kopalni ...  Zobacz wszystkie

  Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej... - Skarżysko-Kamienna - dojazd, informacje, zdjęcia, kontakt

  Komentarze

   

  Aldona

  To ciekawe, że nie trzeba jechać do Wilna by oddać cześć Matce Boskiej Ostrobramskiej w poświęconej Jej imieniu sanktuarium. Można jechać do Skarżyska Kamiennej.

  Dodano: 29.11-2011 18:10

  Dodaj Komentarz

  Dodajesz komentarz będąc niezalogowanym. Zarejestrowani użytkownicy mogą korzystać z subskrypcji - powiadomień e-mailowych o nowych komentarzach.

  Autor:

   
   
   
 • Noclegi w Polsce

  www.e-wyjazd.pl

  - noclegi, pokoje, kwatery,
  agroturystyka, SPA

  - darmowa baza noclegowa

 • Hotele w Polsce

  www.hotele.e-wyjazd.pl

  - do 75% taniej

  - ponad 10 000 hoteli

  - rezerwacje online

  - płacisz dopiero w hotelu

 • Polecamy

  www.jeziorolubie.e-wyjazd.pl

  Domek letniskowy nad jeziorem Lubie,
  Linowo, Drawsko Pomorskie

  Bezpośredni dosŧęp do jeziora.

 • Kontakt

  Śledź nas na: Śledź nas na śledziku

  Śledź nas na: Śledź nas na facebook'u