Pokaż planer

Logowanie podróżnika

Zostań głównym przewodnikiem - dodawaj miejsca, wystawiaj oceny, wygrywaj nagrody!

Wyszukaj atrakcje

 • Jaskinia Mroźna
            
   

  Dane teleadresowe:

  Jaskinia Mroźna
  Kościelisko, Malopolskie

  • Opis
  • dodaj miejsce do planera

   

  Jaskinia Mroźna – jaskinia we wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej w Tatrach, w masywie Organów, 120 m ponad dnem doliny. Wejście do jaskini znajduje się na wysokości 1100 m n.p.m., a otwór wyjściowy na wysokości 1112 m n.p.m. Całkowita długość jaskini wynosi 560 m.

  Swoją nazwę zawdzięcza panującej wewnątrz stałej, niskiej temperaturze (6 stopni w skali Celsjusza), powiewom zimnego powietrza, a także białym naciekom na ścianach do złudzenia przypominających szron. Jej szata naciekowa – choć uboga – jest najbogatsza wśród udostępnionych do masowego zwiedzania jaskiń Tatr Polskich. Jaskinia ta jest praktycznie pojedynczym korytarzem i w skali Tatr należy do jaskiń małych. Jest to typowa jaskinia o rozwinięciu poziomym powstała na skutek przepływu wód podziemnych Potoku Kościeliskiego.

   

  Początkowe 8 m to sztuczny korytarz, ale zaraz potem trasa biegnie obok Cmentarzyska Nacieków, a następnie Zwaliska i Białym Chodnikiem doprowadza do Wielkiej Komory długiej na 27 m, wysokiej na 10 m. Dopiero tutaj zaczynają się prawdziwe atrakcje w postaci rzeźby krasowej.

  Warto uwagę zwrócić na Zasłonę – brązowa polewę na lewej ścianie zaraz za komorą. Reliktem przeszłości jest Sabałowe Jeziorko powstałe w czasach, gdy dno Doliny znajdowało się mniej więcej na tym poziomie.

  Najładniejszą szatę naciekową można zobaczyć w sąsiedniej salce, która kończy Ogórek ze stalagmitami. Wyjście to Komora Wstępna, gdyż od tego miejsca zaczęto eksplorację jaskini.

  Jaskinia została odkryta przez Stefana Zwolińskiego i Tadeusza Zahorskiego w 1934 r. Pierwotnie znano jedynie niewielki odcinek liczący nieco ponad 60 metrów, dopiero po wojnie odkryto główny korytarz. Na początku lat 50. przystosowano ją do ruchu turystycznego i udostępniono zwiedzającym 12 lipca 1953 r. W pierwotnym stanie miała wąskie przejścia i była w znacznej części zamulona. Do 1956 zwiedzanie jaskini odbywało się przy świetle lamp karbidowych, świec i latarek. Po 3-letnim remoncie jaskinię otwarto ponownie już oświetloną elektrycznie.

  29 października 2000 r. Jakub Nowak odkrył boczny korytarz jaskini, odgałęziający się w kierunku Jaskini Zimnej. Dzięki temu odkryciu długość Jaskini Mroźnej wzrosła o 60 metrów.

  czarny szlak turystyczny zaczynający się tuż powyżej polany Stare Kościeliska, przy drewnianym mostku. Zaraz za mostkiem Lodowe Źródło. Prowadząca wzdłuż Żlebu pod Wysranki trasa jest jednokierunkowa, po zwiedzeniu jaskini schodzi się innym zejściem, na wprost tzw. Skały Sowy. Dojście do jaskini – 20-30 min, zwiedzanie jaskini – 20 do 40 min, zejście 10-15 min.

  Jaskinia jest udostępniona turystycznie od początku maja do końca października. Od 1959 roku oświetlana elektrycznie za pomocą agregatu spalinowego jako jedyna z polskich jaskiń tatrzańskich. Także jako jedyna wymaga zakupu biletu wstępu (obecnie bilet normalny kosztuje 3 zł, a ulgowy 2,50 zł). Zwiedzanie trwa od 20 do 40 minut i rozpoczyna się od otworu północnego położonego 120 metrów nad dnem Doliny Kościeliskiej.

 • Kościelisko

  Poznaj miasto! Informacje, ciekawostki, historia.

  Ocena:

    0 / 5

  1
  2
  3
  4
  5
  Oceniono!

  Ocen: 0

  Dodane przez:

  wilku

  (899pkt)

  • Data dodania: 10.06.2011
  • Status atrakcji: aktywne
  • Miejsce w rankingu:
  • Liczba odsłon: 2906

  Lokalizacja na mapie

  Wyznacz trasę dojazdu z:

  Zobacz inne ciekawe miejsca - Kościelisko

  • Jaskinia Mylna

   Jaskinia Mylna – jaskinia położona w Dolinie Kościeliskiej na wysokości około 1098 m n.p.m. Jest jedną z ciekawszych jaskiń tatrzańskich, którą można zwiedzać bez przewodnika. Łączna długość korytarzy wynosi 1630 m, jednak dla ...


  • Jaskinia Obłazkowa

   Jaskinia Obłazkowa – jaskinia w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach. Znajduje się u podnóża wapiennej turni, zwanej Raptawicką Turnią, po zachodniej stronie doliny, na wysokości 1098 m n.p.m., 130 m nad korytem Kościeliskiego Potoku. Ścieżka ...


  • „Gospoda Harnaś"

   „Gospoda Harnaś" położone jest w dolinie kościeliskiej. Znajduje się tutaj gospoda i schronisko które zostały wybudowane w 1904 roku. Gospoda w danwnych czasach słynała z góralskich bójek i góralskich potraw. ...  Zobacz wszystkie

  Jaskinia Mroźna - Kościelisko - dojazd, informacje, zdjęcia, kontakt

  Komentarze

   

  Gazda

  To niesamowite, że nawet w największe upały temperatura w tej jaskini utrzymuje się na poziomie pięciu stopni Celcjusza.

  Dodano: 22.11-2011 17:13

   

  Jak dla mnie zbyt dużo jest ingerencji człowieka w tej jaskini. Warto ją jednak odwiedzić ze względu na wapienne stalagmity i stalaktyty.

  Dodano: 13.07-2011 16:24

   

  Trochę załamuje strop z betonu na początku.. ale ogólnie da się jakoś przeżyć :)

  Dodano: 27.06-2011 17:01

  Dodaj Komentarz

  Dodajesz komentarz będąc niezalogowanym. Zarejestrowani użytkownicy mogą korzystać z subskrypcji - powiadomień e-mailowych o nowych komentarzach.

  Autor:

   
   
   
 • Noclegi w Polsce

  www.e-wyjazd.pl

  - noclegi, pokoje, kwatery,
  agroturystyka, SPA

  - darmowa baza noclegowa

 • Hotele w Polsce

  www.hotele.e-wyjazd.pl

  - do 75% taniej

  - ponad 10 000 hoteli

  - rezerwacje online

  - płacisz dopiero w hotelu

 • Polecamy

  www.jeziorolubie.e-wyjazd.pl

  Domek letniskowy nad jeziorem Lubie,
  Linowo, Drawsko Pomorskie

  Bezpośredni dosŧęp do jeziora.

 • Kontakt

  Śledź nas na: Śledź nas na śledziku

  Śledź nas na: Śledź nas na facebook'u